Важливість принципів меморіалізації війни
Голова Український інститут національної пам’яті Антон Дробович запропонував до обговорення принципи меморіалізації війни.
Девʼять принципів, на яких, на думку очільника УІНП, може ґрунтуватися меморіалізація російсько-української війни, він означив у програмному тексті, який розміщено на офіційному сайті.
Вільні та Щасливі – Благодійний Фонд уважно ознайомився з цими принципами.
Цінуємо прагнення щодо потреби у публічному обговоренні теми загальнонаціональної стратегії збереження пам’яті війни.
З метою забезпечення вивчення та врахування думки громадськості щодо зазначеного документу фонд вносить пропозицію щодо доповнення до переліку принципів, а саме:
Принцип гласності та врахування пропозицій щодо форми та способу меморіалізації від пересічних українців та громадських активістів як повноправних суб’єктів політики національної пам’яті.
Маємо свої практичні напрацювання щодо вшанування пам’яті загиблих захисників на прикладі ідеї, що належить вдові воїна Татьяна Мирошник, благодійний Фонд «Вільна та щасливі» започаткував старт міжнародного флеш-мобу «Посади дерево за кожного загиблого».
Тетяною Мірошник, чоловік якої загинув під Бахмутом, вже висаджено 300 дерев. З давніх часів дуб в Україні вважається символом міцності, сили та довговічності.
27 жовтня 2023 року Благодійний Фонд «Вільна та щасливі» разом з Національний музей-заповідник української військової звитяги висадили алею дубів в пам’ять про наших воїнів, які загинули захищаючи свою землю – Україну. Акція відбулася за участю військовослужбовців ЗСУ та родичів загиблих захисників та захисниць.
Головною метою Благодійного Фонду є допомога і турбота для всіх, хто постраждав внаслідок війни. Над збереженням пам’яті команда Фонду планує продовжити свою діяльність й після закінчення повномасштабної війни.
Національний музей-заповідник української військової звитяги – провідний культурно-освітній та науково-дослідний заклад історичного профілю Київщини, що протягом 78-ми років зберігає пам’ять про вбитих та невинно закатованих захисників України всіх поколінь.
У процесі реалізації своїх проєктів, які були направлені на надання гуманітарної та психологічної допомоги усім, хто постраждав внаслідок війни, побачили і почули трагічні історії родин з дітьми, На третьому році війни, маючи досить вагомий фактаж, благодійний фонд обирає ще один вектор діяльності: збереження пам’яті війни.
Започаткували проєкт «ТВОЯ війна – вона яка?». Ідея якого – збір матеріальних і нематеріальних артефактів: спогади, витвори мистецтва про війну. І не коли закінчиться війна . а зараз, щоб не пропустити цілий пласт інформації про війну, спогадів, культурних витворів.