Новини фонду

Як війна впливає на дітей

Війна – гранично негативне соціальне явище. Вона впливає на всіх, кого стосується, але діти в цьому контексті посідають особливе місце, тому що:

1) вони – найбільш незахищена частина населення.

2) через відсутність досвіду, їм нема з чим порівнювати те, що відбувається, і вони можуть сприйняти його як норму, сформувавши надто широкий коридор допустимого на все подальше життя.

3) їхня психіка тільки формується, тому вони максимально сенситивні до того, що відбувається навколо, а отже, у них немає можливості “закритися” і в такий спосіб захистити себе від травмування.

4) частка неусвідомлюваного в їхній психіці максимальна, а отже, стосовно них мало “працюють” методи логіки, раціональності та переконань. Те, що відбувається, безпосередньо впливає на емоційну сферу дитини, проникаючи в глибинні шари її сприйняття і таким чином залишаючи там масштабний, важко викорінюваний слід.

5) адаптивні можливості дитини ще не сформовані повною мірою, а отже, є складнощі з тим, щоб асимілювати травмувальний досвід. Як наслідок, більш імовірно, що він буде “осідати” непереробленим матеріалом у вигляді психологічної травми, що спотворює та гальмує оптимальний хід вікового й особистісного розвитку.

6) діти – у певному сенсі – люди майбутнього. Саме їм формувати життя завтрашнього дня і від того, якими вони є, багато в чому глобально залежить перебіг розвитку людства і цивілізації. Але, не випадково існує поняття “діти війни”, що підкреслює, який тотальний відбиток накладає дитинство, яке збіглося з військовими подіями. Є ймовірність, що нинішньому поколінню насамперед доведеться заліковувати отримані соматичні та психологічні травми і тільки після цього повернутися до нормативного розвитку, творчості та творення.